Kopiec kreta to jedno z bardziej lubianych, uniwersalnych ciast na każdą okazję. Na początku XXI wieku trudno było znaleźć osobę, która go nie znała. Towarzyszyło mniejszym i większym celebracjom, a dzięki łatwości wykonania było również świetnym codziennym deserem. Wtedy przyrządzano je „z proszku”. Dziś wiele osób chętnie wraca do tamtych smaków, przygotowując swój kopiec kreta od podstaw. Dowiedz się jak go przyrządzić!

Czym jest kopiec kreta?

Dla wielu kopiec kreta ma niezapomniany smak, ale istnieją też tacy, którzy nigdy go nie próbowali. Jest to wyjątkowo smaczny, delikatny deser. Kopiec kreta zawdzięcza swoją nazwę kopule wykonanej z ciemnego ciasta. Jest ono bardzo proste w wykonaniu. Składniki i sposób przyrządzenia przypominają, np. przepis na proste czekoladowe babeczki. Wewnątrz kopca kryją się zaś puszysty śmietankowy krem z drobnymi kawałeczkami czekolady i warstwa bananów. Wszystko to tworzy bardzo przyjemną w odbiorze, słodką, a jednocześnie lekką kompozycję.

Kopiec kreta – składniki

Domowy kopiec kreta wcale nie jest dużo trudniejszy w przygotowaniu niż tak dobrze znana wielu osobom wersja „z paczki”. Nie wymaga też zastosowania żadnych skomplikowanych składników. Na ciasto czekoladowe potrzebujesz:

  • 120 g masła,
  • 150 g czekolady E.Wedel Klasycznej Gorzkiej 64% (lub pół na pół gorzkiej i mlecznej),
  • 100 ml mleka,
  • 3 duże jajka,
  • 200 g cukru,
  • 250 g mąki,
  • 2 łyżki Kakao ciemnego z Ghany E.Wedel,
  • 1 łyżeczkę proszku do pieczenia.

 

Z tych składników otrzymasz wilgotne i miękkie ciasto, które idealnie komponuje się z dodatkami do kopca kreta. Dodatkowo potrzebne są:

  • 4-5 bananów,
  • 750 ml śmietanki kremówki (36%),
  • 2 opakowania fixu do śmietany,
  • 3-4 łyżki cukru pudru,
  • sok z 1/2 cytryny,
  • 100 g czekolady E.Wedel Lekko Gorzkiej 50%.

Jak przyrządzić kopiec kreta?

Kopiec kreta prezentuje się efektownie, ale jest bardzo prostym i w gruncie rzeczy szybkim ciastem. Jeśli wiesz, jak zrobić babeczki czekoladowe czy klasycznego murzynka, na pewno nie będziesz mieć problemów z tym przepisem. Ważne jedynie, aby dobrze zaplanować pracę, ponieważ ciasto po upieczeniu musi dobrze ostygnąć, zanim zajmiesz się za składanie deseru. Poniżej znajdziesz instrukcję krok po kroku.

  1. Zacznij od upieczenia ciasta. Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Czekoladę należy rozpuścić z masłem w rondelku na małym ogniu, nie dopuszczając do wrzenia. Piekarnik należy nagrzać do 180°
  2. W misie miksera umieść jajka i cukier. Miksuj na wysokich obrotach kilka minut do uzyskania jasnej, puszystej masy. Dodaj mleko, przestudzoną masę czekoladową, mąkę, kakao i proszek do pieczenia. Wymieszaj łyżką lub na małych obrotach miksera (tylko do połączenia składników).
  3. Przelej do tortownicy o średnicy ok. 24-26 cm i piecz przez 35-40 minut do tzw. suchego patyczka. Wyjmij i zostaw do ostudzenia.
  4. Przestudzone ciasto wyjmij z tortownicy. Zetnij dużym nożem wierzch, pozostawiając ok. 3 cm „podstawy”. Odkrojone ciasto przełóż do miseczki i rozkrusz dłońmi. Następnie delikatnie wydrąż część pozostałego ciasta, zostawiając dookoła rant o szerokości ok. 1 cm i wysokości ok. 2 cm. Dołóż pozyskane w ten sposób okruchy do pozostałych.
  5. Obierz banany i skrop je sokiem z cytryny, aby nie sczerniały. Ułóż je równomiernie w wydrążonym cieście. Powinny wypełnić całe dno.
  6. Dobrze schłodzoną śmietankę ubij na sztywno, dodając w połowie fix do śmietany oraz cukier puder. Możesz również dodać kilka kropel ekstraktu z wanilii lub cukier wanilinowy. Czekoladę zetrzyj na tarce i dodaj do ubitej śmietany, wymieszaj delikatnie łyżką lub szpatułką.
  7. Na banany nałóż krem, formując go w kształt kopca. Wierzch posyp dokładnie okruchami ciasta czekoladowego, delikatnie dociskając je dłonią. Ciasto przed spożyciem należy schłodzić przez kilka godzin, a najlepiej przez całą noc.

Smacznego!