Sernik jest ciastem nie tylko popularnym, ale i uniwersalnym. Doskonale sprawdza się w roli wypieku świątecznego czy też jako codzienny, słodki dodatek do podwieczorku. Podstawowy przepis pozwala na modyfikacje, dzięki którym możesz delektować się sernikiem krakowskim, królewskim, z rosą czy brzoskwiniami. My proponujemy nieco lżejszą wersję bez pieczenia – o wyjątkowym smaku czekoladowym.

Amatorzy sernika z pewnością nie wiedzą, że ten wyjątkowo smaczny deser liczy sobie już ponad 2000 lat. Konsumowali go jeszcze starożytni Rzymianie i Grecy, ale w historii pojawiał się w wielu krajach na różnych kontynentach. Polakom najbliższy jest sernik wiedeński stworzony przez niemieckich cukierników, ale jemy go też w wielu innych wersjach.

Szczególną cechą sernika jest to, że można w prosty sposób modyfikować jego kaloryczność. Osoby o smukłej linii mogą sobie pozwolić na kawałek ciasta z bezową pianką i na tłustym kruchym spodzie. Zwolennicy diety fit mają do wyboru najprostszy wariant na zimno, wykonany z serka owocowego i galaretki. Od niedawna zyskuje też popularność sernik bez pieczenia w wersji czekoladowej.

Sernik czekoladowy bez pieczenia – składniki

Jeśli uwielbiasz serniki na zimno i przygotowujesz je przy każdej możliwej okazji, ta wersja z pewnością nie sprawi Ci żadnego problemu. Od klasycznych przepisów różni się tylko jednym składnikiem. Jest nim czekolada lekko gorzka 50% E.Wedel. Na dużą tortownicę przygotuj następujące składniki:

  • 250 g kruchych ciastek,
  • 5 łyżek miękkiego masła,
  • 1,30 kg twarogu na sernik,
  • 500 g czekolady lekko gorzkiej 50% E.Wedel,
  • 1 szklanka cukru pudru

Na polewę:

  • czekolada lekko gorzka 50% E.Wedel,
  • 2 łyżki masła.

Zamiast polewy czekoladowej ciasto możesz podawać z frużeliną wiśniową. Czekolada i wiśnie doskonale się ze sobą komponują. Jeśli wybierzesz tę wersję potrzebujesz jeszcze:

  • 500 g wiśni bez pestek – mogą być mrożone,
  • 3 łyżki cukru,
  • 1 łyżkę mąki ziemniaczanej,
  • sok z 1/2 cytryny.

Jak przygotować sernik czekoladowy?

Kruche ciastka umieść w woreczku i pokrusz za pomocą pałki lub wałka. Masło roztop na kuchence, przestudź i wymieszaj z ciastkami. Wszystkie składniki możesz też zmiksować w malakserze. Masą wyłóż spód tortownicy i schłodź w lodówce.

Czekoladę rozpuść na parze lub w kąpieli wodnej. Ser przełóż do miski, utrzyj lub zmiksuj go z cukrem, a następnie połącz z czekoladą, dodając ją po jednej łyżce. Ser powinien być wcześniej ogrzany do temperatury pokojowej, aby czekolada zbyt szybko nie gęstniała. Dokładnie połączoną masę wyłóż na ciasteczkowy spód. Wstaw do lodówki na około 3 godziny.

·        Przygotuj polewę

Masło rozpuść w rondelku. Dodaj olej i czekoladę, a następnie ogrzewaj mieszając do powstania jednolitej konsystencji. Lekko schłodzoną wylej na ciasto i pozostaw jeszcze w lodówce do stężenia.

·        Przygotuj frużelinę

Frużelina jest rodzajem musu owocowego zagęszczanego mąką ziemniaczaną. Wykorzystaj do tego celu przygotowane wydrylowane wiśnie. Rozmrożone lub świeże wiśnie zagotuj pod przykryciem. Dodaj cukier i sok cytrynowy. Po zagotowaniu odlej 1/3 soku. Rozprowadź w nim mąkę ziemniaczaną i wlej z powrotem do garnka. Zagotuj, mieszając. Dla urozmaicenia smaku możesz dodać do niej kilka łyżek likieru wiśniowego lub trochę przyprawy do piernika.