Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak będą smakowały warzywa z sosem czekoladowym? Nie czekaj, aż klasyka w kuchni zanudzi Cię na śmierć. Wybieraj alternatywne i nietypowe rozwiązania, które sprawią, że to, co podajesz, staje się wyjątkowe i niebanalne. Spróbuj sosu do sałatek warzywnych.

 

Podstawowe składniki potrzebne do przygotowania sosu czekoladowego

 

Sos czekoladowy kojarzy się głównie z deserami. Zwykle wykonuje się go do ciast czy ciasteczek, gdy chcemy udekorować tort lub polać ciastko. Znakomicie uzupełnia się z owocami. Jednak nie zawsze warto iść utartym szlakiem. Dlatego przygotowaliśmy ten przepis, który proponuje coś nietypowego, niezwykłego i dość ekstrawaganckiego. Chodzi o sos, który idealnie pasuje do dań na słono – do mięs i sałatek. Jak go wykonać?

A czego potrzeba do wykonania tego lekko pikantnego sosu?

  • 3 niewielkie czerwone cebule;
  • 2 łyżki masła;
  • 2 łyżki octu balsamicznego;
  • 2 łyżki miodu;
  • pół szklanki bulionu;
  • pół tabliczki gorzkiej czekolady premium z Ghany 80% E.Wedel;
  • sól;
  • szczypta kminu rzymskiego;
  • szczypta cynamonu;
  • pół łyżeczki chili, można również użyć świeżej lub suszonej papryczki;
  • skórka z limonki.

 

Jak przygotować sos czekoladowy do warzyw?

 

Sos do sałatek warzywnych oraz mięs musi mieć w sobie lekką ostrość. Nie jest dziwne jego zastosowanie, jeśli weźmiemy pod uwagę, skąd przywędrowała do nas czekolada i z jakiej kuchni pochodzi. Przygotowanie sosu czekoladowego jest bardzo proste.

 

Na początek kroimy cebulę, którą można lekko sparzyć ciepłą wodą, by nie martwić się o piekące oczy. Drobno ją kroimy i dusimy na maśle przez kilka chwil. Następnie dodajemy sól, ocet oraz miód, a następnie dusimy przez około kwadrans.

 

Kolejnym kokiem jest dodanie bulionu, który gotujemy z warzyw lub trzymamy przygotowany zamrożony. To idealny sposób na wykorzystanie bulionu w przyszłości. Teraz, w ciepłym bulionie, kruszymy czekoladę i doprowadzamy do jej roztopienia. Musimy dbać o mieszanie i cały czas pilnować, by sos się nie przypalił. Ostatni etap to dodanie przypraw do smaku. Trzeba wyważyć ich ilość, by z jednej strony nie zniszczyć smaku sosu i – co jest tu najważniejsze – czekolady, ale niezbyt mało, by nie zdominować całego sosu samym złotem Azteków.

Po krótkim odparowaniu sos nadaje się do polania sałatki warzywnej czy sztuki mięsa. Szczególnie do tego rodzaju sosów polecane są warzywa i mięsa dostępne w kuchni meksykańskiej, a więc zarówno kaczka, jak i jagnięcina oraz papryka, pomidor czy fasola.

 

Zaskakujący smak

 

Sos czekoladowy może być znakomitym uzupełnieniem smaku lodów, bitej śmietany, gofrów czy ciast, ale równie dobrze sprawdza się w lekko pikantnym ujęciu z sałatą i dodatkami. Warto pamiętać, że wykorzystanie czekolady to nie tylko smak, ale także niezwykły aromat, który uderza w nozdrza i zmienia sposób myślenia o danym daniu. To dodatek, który w kuchni sprawdza się w niejednym momencie. Warto o tym pamiętać i przygotować sobie sos zawczasu, a później tylko z niego korzystać.

 

Sosy czekoladowe mogą mieć różne smaki. Ostatnio odkryta czekolada ruby, która gwarantuje różowy kolor sosu, będzie nadawała wypiekom i sałatkom jeszcze innej odmiany słodyczy. Dlatego właśnie wszystkie dania z czekoladą są tak niezwykłe. Smacznego!