Tort karmelowo-migdałowy to doskonała propozycja na ważne okazje, takie jak urodziny, imieniny czy rodzinne spotkania związane z rocznicą ślubu. Połączenie czekoladowego biszkoptu z mlecznym nadzieniem zachwyci nawet największych miłośników słodyczy.

Tort z kremem karmelowo-migdałowym i kakaowym biszkoptem to idealna propozycja dla osób, które nie lubią klasycznych, ciężkich i słodkich ciast śmietanowych. Zastosowanie gorzkiej czekolady pozwala na przełamanie słodyczy, sprawiając, że deser komponuje się idealnie z kawą i wieloma innymi napojami.

Jak przygotować torcik karmelowo-migdałowy?

Torcik karmelowo-migdałowy to doskonała opcja na specjalne okazje. Jego wymiary mogą być różne, w zależności od liczby gości. Przed połączeniem składników przygotuj blachę, wykładając ją papierem do pieczenia. Rozgrzej piekarnik do 180°C.

Składniki na biszkopt czekoladowy:

  • 4 jajka,
  • 80 g mąki,
  • 1 tabliczka czekolady mocno gorzkiej 80% E.Wedel,
  • 20 g masła,
  • szczypta soli,
  • 100 g cukru pudru.

Sposób przygotowania:

Oddziel białka od żółtek. Białka ubij na sztywną pianę, wsypując cukier puder. Dodawaj po jednym żółtku, energicznie mieszając. Rozpuść czekoladę w kąpieli wodnej wraz z masłem, a następnie odstaw do wystygnięcia. Wsyp przesianą mąkę i sól. Połącz masę z wystygniętą czekoladą i masłem. Przelej całe ciasto do okrągłej blachy o średnicy około 21 cm. Piecz przez około 25-30 minut.

Składniki na krem:

  • 500 g masy krówkowej,
  • 350 ml śmietanki kremówki 30%,
  • 75 g płatków migdałowych,
  • 6 g cukru pudru,
  • amaretto lub likier kawowy.

Sposób przygotowania kremu:

Upraż migdały na suchej patelni i połącz z cukrem pudrem. Odłóż połowę płatków, a pozostałą część wymieszaj z ciepłą masą krówkową. Śmietankę ubij na krem. Przekrój gotowy biszkopt na pół. Nasącz obie części amaretto lub likierem kawowym, pamiętając, by ciasto nie stało się zbyt mokre. Przełóż biszkopt czekoladowy mieszanką masy krówkowej z migdałami. Na wierzch torciku połóż bitą śmietanę i dodaj odłożone wcześniej płatki migdałowe. Przechowuj ciasto w lodówce.

Możesz również pokryć cały torcik bitą śmietaną, a następnie obsypać go prażonymi płatkami migdałowymi. Jeśli chcesz, pokrusz gorzką czekoladę i dodaj na wierzch ciasta. Taki torcik można także udekorować z sposób nawiązujący do konkretnej okazji.

Jak udekorować torcik karmelowo-migdałowy?

Do udekorowania torciku karmelowo-migdałowego można użyć dowolnych składników. Latem dobrze sprawdzą się owoce sezonowe, które przełamią słodki smak deseru. Zimą natomiast można wykorzystać brzoskwinie z puszki, cząstki mandarynek czy inne produkty kojarzące się z tym okresem. Efektownie wygląda także listek mięty umieszczony na każdym kawałku torcika.

Jeśli chcesz, możesz także zastąpić bitą śmietanę polewą czekoladową lub zupełnie zrezygnować z górnej warstwy. Jest to wskazane w sytuacji, gdy torcik będzie musiał stać w poza lodówką przez kilka godzin. Bita śmietana pod wpływem temperatury pokojowej rozpuści się, przez co ciasto straci swój niepowtarzalny charakter i nasiąknie zbyt mocno.

Zobacz więcej: https://wkuchnizwedlem.wedel.pl/przepis/wedlowskie-mocnoczekoladowe-brownie/