Torty stanowią ukoronowanie każdego ważniejszego przyjęcia. Ich zaletą jest nie tylko smak, który dostarcza wiele przyjemności zmysłom, ale też niezwykły, często wręcz bajeczny wygląd. Jeśli chcesz zaskoczyć gości takim pięknie zdobionym tortem lub przygotować go na urodziny dziecka, w tworzeniu dekoracji pomoże Ci lukier plastyczny. Zobacz, jak łatwo możesz go zrobić.

Lukrowanie jest jedną z najpopularniejszych metod wykańczania ciast. Zazwyczaj jednak białą polewę przygotowujesz, ucierając cukier puder w misce z odrobiną gorącej wody i sokiem z cytryny. Taka dekoracja nie stwarza jednak zbyt wielu możliwości tworzenia słodkich ozdób. Możesz ją jedynie wylać na ciasto i poczekać, aż zastygnie. Czy wiesz, że jedynie niewielki dodatek zmieni tę polewę w elastyczną masę, z której będziesz lepić tak, jak z plasteliny?

Lukier plastyczny pozwala na wałkowanie oraz wycinanie elementów za pomocą foremek do ciasta lub nożyków. Można go również kształtować w dłoniach, a nawet barwić. Z kolorowej masy ulepisz zwierzaki, artystyczne róże, a nawet księżniczkę w różowej sukience. Możesz też po prostu rozwałkować go na cienki płat i pokryć nim całe ciasto, nadając tło kompozycji z owoców. To wyjątkowy materiał, który stwarza nieograniczone możliwości. Jedyną granicą jest Twoja wyobraźnia.

Lukier plastyczny – składniki

Aby tworzyć kolorowe dekoracje, w pierwszej kolejności musisz przygotować lukier bazowy w kolorze białym. Możesz go wykorzystać już w tej formie lub dodawać różne składniki barwiące. Do lukru-bazy przygotuj:

  • 700 g cukru pudru,
  • 80 g glukozy w proszku + 70 ml wody lub 80 g glukozy w płynie + 30 ml wody,
  • 12 g żelatyny (3 łyżeczki),
  • aromat migdałowy lub inny.

Jak przygotować lukier bazowy?

Żelatynę zalej 70 ml wody (lub 30 ml, jeśli używasz płynnej glukozy) i mocz ją do napęcznienia. Następnie umieść naczynie nad parą i podgrzewaj aż całość się rozpuści. Do płynnej żelatyny dodaj glukozę, a po całkowitym połączeniu powoli dosypuj cukier puder. Proces podgrzewania możesz też przeprowadzić bezpośrednio na palniku. Wymaga to jednak nieustannej kontroli, aby nie dopuścić do zagotowania płynu. Jeśli do niego dojdzie, lukier się nie uda.

Przygotuj stolnice lub blat i wyłóż na niego masę cukrową. Kiedy będzie wystarczająco chłodna zagniataj ją dłońmi podobnie, jak przygotowujesz kruche ciasto. Po uzyskaniu konsystencji plasteliny lukier jest gotowy do wykorzystania.

Jak zabarwić lukier plastyczny?

Przygotowany lukier plastyczny możesz kolorować, stosując odpowiednie dodatki. Najlepsze do tego celu są specjalne barwniki spożywcze w paście. Należy je dodawać razem z glukozą. Tylko wówczas kolor będzie równomierny.

Plastyczna czekolada

Alternatywą dla kolorowego lukru jest też plastyczna czekolada. Do jej wykonania potrzebujesz:

  • 50 g dowolnej czekolady (np. czekolada biała E.Wedel lub czekolada mocno gorzka 80% E.Wedel)
  • 23 g miodu.

Aby przygotować masę, z której ulepisz słodkie czekoladowe róże lub inne dekoracje, rozpuść czekoladę w kąpieli wodnej. Miód podgrzej, aby uzyskał płynną konsystencję i krótko wymieszaj z czekoladą. Całość lekko ostudź, wylej na folię spożywczą, przykryj drugim arkuszem folii i zaklej brzegi. Rozpłaszcz masę na placek i pozostaw do stężenia na około 12 godzin. Przed lepieniem ozdób możesz ją nieco schłodzić w lodówce.